Aztán kinyitották az Apátságot és bementünk. A legtöbb itteni apátsághoz hasonlóan ez is romos, a tetteseket sem nehéz kitalálni: igen, az angol úriemberek voltak. Egyébként az épületet a 12. században készítették (átadva 1136-ban) és romosan is lenyűgöző és szép látvány. Az egyik tornyába is fel lehet menni, a kilátás onnan is pazar. A hely érdekessége, hogy állítólag ide temették I.Robert skót király (Robert the Bruce) szívét.
Melrose
Érmével működik.
Melrose, reggel háromnegyed 9-kor
S akkor aszongya, hogy a vécéig kell menni vagy 50 yardot jobbra, azaz lépést, ami szinte 50 méter, mert 1 yard = 0,9144 méter.
Kilátás és lelátás a Melrose Abbey tornyából
A "szabad juhok" mozgalom tagjai
A temető rész.
Emberfej a magasban.
Csigalépcső.
Ott túl a rácson...
Mint a filmeken.
Sírfelirat.
Minden szögből fotogén.
Arc.
Robert the Bruce szíve.
Virágoskertek mindenfele.
Innen az utolsó skót látnivalóhoz, vagyis inkább érdekes helyhez, Gretna Green-hez mentünk, ami szintén a skót történelem része, ami természetesen az - angolokkal szembeni - ellenállásról szólt. Angliában csak 21 évesen lehetett házasodni, ellenben Skóciában szinte gyermekfejjel, ezért a fiatal szerelmesek ebbe a határtelepülésbe menekültek, ahol pillanatok alatt összeadták őket. A kovácsműhely, ahol az események történtek ma is látogatható, sőt "esketést" is végeznek.
A helyről Babits Mihály verset is írt.
Gretna Green, a szerelmesek otthona: