A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Árpád. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Árpád. Összes bejegyzés megjelenítése

2010. december 27., hétfő

Árpád szobor Brassóban !?

Már többször is szó volt itt a blogon a Cenk tetején egykor állt Árpád szoborról. Nemrég kaptam egy hírt, ami igaznak bizonyult (köszönöm Sándor!) miszerint a szobor nem Árpádot, hanem Árpád egyik harcosát ("a honfoglalás ismeretlen katonája") ábrázolta. Maga a katona 3 és fél méter magas volt.

Az "Árpád-szobor"

Ami azonban változatlanul igaz, hogy a szobrot, ami 20 méter magas volt, a honfoglalás 1000. évfordulóján állították fel, hogy aztán két, "ügyes" besszarábiai csóró 1913-ban felrobbantsa. Akkor a szobor olyan súlyosan megrongálódott, hogy pár hónap múlva összedőlt. A szobor fejrésze 2002-ben került nyilvánosságra, megtekinthető a brassói evangélikus egyház központi hivatalába (ezt olvastam, nem láttam! :) A Cenk tetején ma már csak a talapzat egy része látható. 
Ajánlott téli túra Brassóból felkapaszkodni a Cenk tetejére (piros háromszög a Cenk-sétányról indul), lepillantani a városra, majd leereszkedni egy kevésbé meredek úton. 
A szobor épen maradt talapzatán jól esik az otthonról hozott kaja

Megjegyzem, hogy nagyon sok medve él itt, nem árt az elővigyázatosság! Azt gondolom mindenki tudta, hogy 1950-ben átkeresztelték Brassót, Sztálinvárosra. 
Bővebben a szoborról ITT.

2010. november 5., péntek

Árpád szobor

Egy kedves, ismeretlen küldte át nekem a lenti kép címét. Hogy mi benne az érdekes? Hogy kapcsolódik egy régebbi bejegyzéshez. Valamikor ugyanis Brassó fölött, a Cenken, picit fentebb attól a helytől, ahol ma az óriási "Brasov" betűk állnak Árpád fejedelem szobra állt. 1913-ban felrobbantották.
A cikk ITT olvasható.
A szoborról bővebben ITT

2010. március 9., kedd

Árpád, a befutó!

2010. március 9., kedd
Az általam feltett kérdésre sokan tudtátok a választ, illetve tippeltetek jól :). Hogy melyik volt a helyes? Nos, nem I.Károly, de még csak nem is Sissi, vagy férje Ferenc József, hanem Árpád fejedelem.


A 24 méter magas Árpád emlékoszlop a Cenken

"1913. szeptember hó 27-én este 6 óra tájban erős dörrenésre neszelt föl Brassóban az utcán járó közönség. A dörrenés a Cenk felől hallatszott, de nem tudták annak okát. Albrich Frigyes rendőrkapitány egy háromtagú őrjáratot küldött ki a dörrenés okának megállapítására. Mikor a rendőrök már sötétben a Cenkre értek, villanylámpák segítségével látták, hogy az Árpád emlékoszlop talapzata és a vaskerítés robbanás által meg van rongálva, de maga az emlékoszlop még áll. Másnap, vasárnap reggel bizottság szállt ki a helyszínre. Az első vizsgálat eredményeképpen megállapították, hogy a robbantás dinamittal történt, amely erősen megrongálta a szobor talapzatát, amelyből több mint 500 kg súlyú kőtömböket szakított ki, széttépte az emlékmű kerítését, és tönkretette a villámhárítót. A tettesnek semmi nyoma, és Farkas Mihály rendőrfőkapitánynak az a véleménye, hogy a tettes nyomban a merénylet után elhagyta a várost. A brassói római katolikus iskolák diákjai tanáraik vezetése alatt testületileg felvonultak a Cenkre, és megkoszorúzták a megcsúfolt emlékoszlopot. A különleges kőből faragott Árpád-szobor a városban pusztító szélvihar következtében ledőlt, s darabokra tört 1913. december 31-re virradóra, maga a talapzat is több helyen megsérült ennek következtében." Az emlékműről részletesebben ITT olvashattok.