A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Zákány. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Zákány. Összes bejegyzés megjelenítése

2011. június 2., csütörtök

Havasszépe

Jövő vasárnap (június 12-én) a Háromszéki EKE kirándulást szervez a Csukás hegységbe (a Zákány gerincre). Gondoltam néhány fotóval azokat is megpróbálom meggyőzni, akik eddig még nem voltak rododendron-nézőben. Jelentkezni a helyek függvényében Dukrét Lajosnál kell.


2010. július 29., csütörtök

Kirándulniiiii!!!

Gyakran kérdezik barátaim, ismerőseim, hogy milyen túra-javaslataim lennének a vakációra, szabadságra. Ez változik a részt vevő személyek korától, számától, felkészültségétől, kényelmétől és számtalan egyéb tényezőtől is, de gondoltam néhány ötletet megosztok itt veletek. Hátha találtok közte megvalósítható javaslatot. A képekre kattintva bővebb leírást találtok (nem mindegyik képre érvényes...).

Kezdjük egy melegítő sétával Tusnádfürdőre, vagy ha az autó bírja a strapát akkor tovább a Szent-Anna tóhoz, a Mohos-láphoz, esetleg Bálványosra.

Mohos

Ha ez megvolt, akkor következhet a "másik" irány: gombásztúra a Hatodra, Uzonkafürdő látogatásával (a bekötőút nem a legjobb). A keményebbek persze gyalogolhatnak is, lehetőségben nincs hiány.

Uzonkafürdő

Aztán jöhet a harmadik nap: Brassó. Pontosabban a hegyek, amik körülveszik, nem a "nagybótok" a város szélén. Előbb fel a Cenkre, aztán még fennebb a Salamon-kövek vonalán a Keresztény-havasra, majd a Nagykőhavasra. Aki ezt egy nap alatt megjárja, az ne is olvassa tovább az ajánlót!

  

És ha már a hegyeknél tartunk, akkor vegyük még sorra, hogy mi marad a "hétre". Hogy a fokozatosság elvénél maradjunk, kezdjük az alacsonyabbakkal és úgy haladjunk egyre feljebb. Persze ide már nem árt, ha magatokkal visztek valakit, aki már járt ezeken a helyeken, vagy olyan túristakönyvet, amely részletesen leírja az út hosszát, nehézségi fokát. Tény, hogy lentről is szépek a hegyek és finom a sült hús a hegy lábánál is, csak akkor nem szabad megsértődni, ha azt mondják rátok: kocaturista. Az összecsukhatós szék mindenképp maradjon otthon a táskarádió társaságában:

Egyeskő - Nagyhagymás - Gyilkos-tó

Zákány gerinc

Csukás

Királykő

Retyezát

Bucsecs

Fogarasi-havasok

Erőt, kitartást, jó időt!!!

2010. június 6., vasárnap

Zákány gerinc

2010. május 6., vasárnap


A Kárpátok egy újabb ékkövét mutatom be: a Zákányt.  Testére a Csukás hegységnek. Hozzánk nagyon közel van, autóval (14 éves bordó Dacia) bő óra alatt oda lehet érni (szerencsés esetben...). Autóbusszal is megközelíthető, bár a letérő után nagyon rossz az út. Az útvonal: Brassó - Négyfalu (Sacele) - Ósánc (Babarunca) - letérő Cheia előtt balra a Vörös-havas menedékház (Cabana Muntele Rosu) fele. A menedékháztól nagyon meredek kapaszkodón kell elindulni (szerintem ez az egész túra legnehezebb része), majd végig sétálni (jó, azért vannak kisebb-nagyobb emelkedők, ereszkedők) és gyönyörködni a tájban, az összefüggő rododendron szőnyegben. A gerinc kb. 4 kilométer hosszú. Az esőkabát mindig jól jöhet...a köd nem.


Manele zene, brassai és bukaresti "turisták" fellegvárától kell elindulni

Erőteljes kapaszkodó után már jobb érzés tölt el

Ha nincs köd, a kilátás egyszerűen pazar :)

Mennyi a zöld? 

Érte mentünk...havasszépe...rododendron...

...ameddig szem ellát

A sziklaformációk is szépek

Csúcson lenni mindig jó! (az a Zákány legmagasabb pontja)

Nem könnyű fenyőnek lenni


A tárnics színe enciánkék (Gentiana sp.)

A magcsákó is jól mutat

Pillantás a csúcsról

Kapcsolódó cikk: A Csukás 

2010. április 15., csütörtök

Csukás, az egyik kedvenc

2010. április 15., csütörtök



A Kárpátok főgerincét jelölő piros sáv turistajelzés mentén volt 1918-ig a határvonal. A határköveket később kidöntötték, eltávolították, de itt-ott még fellelhető néhány. Ezek jelőlték az "ezeréves határt"

Az útvonal autóbusszal: Sepsiszentgyörgy - Brassó - Négyfalu - Babarunca (Ósánc) - Bratocsa-hágó (1272 méter). A 45 ember a buszból ki, a reggelit meg, a hegynek neki. Erőteljes kaptató után már a Bratocsa-gerincen vagyunk (1600 méter), ahol előtűnnek a bizarr formájú, szélformázta sziklák: a Galamb, Szfinx, Cukorsüvegek.

A Galamb

Kellemes, látványos útvonal következik, majd még csodálatosabb sziklaformációk: a Tigájok, Dávid és Góliát. (A Csukás térképéért katt IDE!)

Dávid és Góliát

Itt két út áll előttünk...mi az emelkedőt választjuk, hiszen így érünk a csúcsra :) Neve: Csukás (1954 méter).

Csúcsfotó 1954 méteren

Innen szép időben minden látszik, hiszen a Kárpát-kanyarban vagyunk.

Kilátás a Bucsecsre (nekem teccik :-)))

Megérdemelt ebéd után, jöhet az ereszkedő. Aztán addig megyünk lefele, amíg elérjük az egykor szebb napokat megért Csukás menedékházat (valamit kezdtek építeni mellette...hátha).

Szebb napokat is látott már a Csukás menedékház

Pihenés után tovább ereszkedünk és elérünk - végre - egy bővízű forrást, majd megérkezünk a "Vörös havas" turistakomplexumhoz (1280 méter). Szerencsére a busz is idetalált, már csak a komlóleves elfogyasztása volt hátra.
Néhány eldugott helyen látható még a havasi gyopár


A Csukás "testvéréről" a havasszépéről (rododentron) elhíresült Zákányról (Zăganu) majd egy másik alkalommal írok.
Jó időt! Kellemes túrázást!