2012. június 22., péntek

Végre Királykő!

Elég rég nem voltam már egyik kedvenc hegyemen, a Királykőn, de szerencsére a mai nap sikerült ismét megcsodálnom. Ráadásul nem egyedül, hanem több mint 40 diák és 2 pedagógus társaságában. A hegy lábáig (pontosabban a Botorog forrásig) autóbusszal mentünk (ahogy ez már szokássá vált osztály kirándulásoknál), majd innen kissé rendhagyó útvonalat választottam, hiszen nekik minden új volt, én pedig nem akartam unatkozni :) Felsétáltunk a Zernyest szakadékon, ahol eddig mindig lefele jöttem, így reggeli szépségében is megcsodálhattuk, nem okozott csalódást.
A Zernyesti szakadék

Innen a Kurmatura menedékházhoz (1470 méter) mentünk, ahol a csapatból egy kisebb társaság lemorzsolódott, ők visszatértek az autóbuszhoz. A többség azonban nekivágott a Kiskirálykőnek. És nem bánta meg...

 Régebbi blogkövetőimnek elárulhatom, hiszen úgyis észrevették...új a gép, innen a panoráma :))) KÖSZI!!!


Csúcsfotó

Az idő csodálatos volt, személy szerint pár fokkal hidegebbnek is örültem volna, a kilátás pazar, a növények pedig csodaszépek. Íme egy csokor:

 Egy szál harangvirág...

 Zergeboglár

 Mindig büszkeség és öröm tölt el, ha ezt a szép növényt meglátom, fotózom, megosztom. Nem másért, de ennek párja valóban nincs a széles világon, hiszen csak egy helyen él: a Királykőn. Neve: királykői, vagy koronás szegfű (Dianthus callizonus). A szegfűvek egyébként Zeusz virágai (Dios=Zeusz, anthos=virág), a callizonus, pedig a szép, középső övre utal. Csak úgy megjegyzem, hogy Google képkereső a királykői szegfű név alatt engem talál meg...pontosabban, őt).

 Magcsákó (ez már elvirágzott)

 Gombos varjúköröm (őshonos a Kárpát medencében)

Csodálatos megjelenés, pazar illat, ez jellemzi a tűlevelű szegfűt. Román neve is kedves nekem: Barba ungurului (hát, kissé bozontos...Dianthus spiculifolius)

Ráadás:



















2012. június 19., kedd

Újabb tanösvény

Szívemnek kedves hírt osztok meg veletek: újabb tanösvénnyel gazdagodik a megye. Bár a hivatalos avató még odébb van, a tanösvény már most bejárható és a kihelyezett táblák segítségével élvezhető, tanulmányozható, követhető.A közel 9 kilométer hosszú tanösvény ötletgazdája Kovács Szilamér. Szombaton, az indító műhelymunkán én is részt vettem, vasárnap már nélkülem barangoltak. Erről a beszámolót ITT olvashatjátok. 
A tanösvényről részletek ITT.

Szombati megbeszélés

2012. június 16., szombat

Foci EB - képek a helyszínről

Nem kell aggódni, nem tévesztettétek el a blogot, itt majd továbbra is a megszokott témákkal fogtok találkozni, de a foci EB-ről küldött fotók egy részét úgy gondoltam megosztom, ha már nem lehetek/lehetünk jelen az eseményen. A képek a Lengyelország - Oroszország 1:1-es csoportmérkőzésen készültek. Köszönet Zoltánnak.







2012. június 9., szombat

Háromszéki körút

Indulás Sepsiszentgyörgyről, reggel 8 órakor, autóbusszal. Táv: 110 kilométer. Idő: 9 óra. Résztvevők: Egy busznyi gyermek és 4 tanár.

1. megálló: Zágon, Mikes-kert (kocsányos tölgyek látogatása)

2. megálló: Zágon, Mikes Kelemen emlékház (Kiss Manyi, Domokos Géza, Mikes Kelemen emlékszobák)

 3. megálló: Csomakőrös (Kőrösi Csoma Sándor emlékház, kiállítás)

 4. megálló: Kovászna (séta a központban, Pokolsár)

 5. megálló: Gelence (Szent Imre templom, itt a SzentGyörgy legenda 1766-os megjelenítése látható)

 A katolikus templom (közel 800 éves, a Világörökség része)

 6. megálló: Kézdivásárhely, Incze László Céhtörténeti Múzeum

7. megálló: Alsócsernáton, Haszmann Pál Múzeum

Homokliliom a Mikes kertben

Zágonban talált, elpusztult vakond (itthoni hangyaeledel...)

2012. június 3., vasárnap

Vénusz a Nap előtt


Koszta Zoltántól jött a hír, hogy június 6-án érdemes korán kelni. Nem másért, de amit akkor láthatunk, arra legközelebb csak...105 év múlva lesz lehetőségünk...

"Hazánk területén ilyenkor június elején a Nap 5:30 körül kel. Így lesz szerda (június 6-án) reggel is, mégis ez a Napkelte különlegesebb lesz. A felkelő Nap korongjának a belsejében szabad szemmel is látható kerek pötty lesz jelen. Ez nem más, mint a Nap előtt elvonuló Vénusz. Néhányunknak volt szerencséje 8 évvel ezelőtt, pontosan 2004. június 8-án délelőtt megfigyelni hasonló jelenséget, ám a következőre 2117. december 11-én kerül sor, illetve 2125 decemberében, majd 2247 júniusában. Ez azt jelenti, hogy a ma élő embereknek ez az utolsó lehetősége a Földről ilyen eseményt látni. Ma már pontosan ismerik ezeknek az eseményeknek a periódusát, így ezeknek az előre jelzése is pontos. Kimutatták, hogy kizárólag június illetve decemberben fordulhat elő, az ismétlődési periódus pedig a következő: 8 év, 121,5 év, 8 év, 105,5 év és kezdődik elölről. A Vénusz közelebb kering a Naphoz, mint a Föld, hiszen közepes naptávolsága 108 millió km (a Földé 150 millió km). A Föld, a Vénusz és a Nap csak ritkán kerül egy egyenesbe, és ha ekkor a Vénusz van középen, sötét korongját megpillanthatjuk a Nap előtt. Ez  következik be június 6-án reggel is. A jelenséget a  csillagászok fedésnek vagy okkultációnak, illetve átvonulásnak avagy tranzitnak nevezik. Bár a jelenség elvileg szabad szemmel is megfigyelhető, a távcső feltalálása előtti időből nem maradt ránk feljegyzés róla. A legrégibb adat 1639 decemberéből, Angliából származik. Ettől kezdve a csillagászok már figyelték a Vénusz-tranzitokat. A Halley-üstökös névadója, Edmund Halley(1656-1742)  ugyanis rájött, hogy ha a Földön több helyen megfigyelik az átvonulást, és pontosan feljegyzik a bolygó be- és kilépésének idejét, akkor a különböző megfigyelők különböző adatokat fognak mérni; ezekből pedig, ismerve a megfigyelőhelyek távolságát, kiszámítható a Nap-Föld távolság, az ún. csillagászati egység. Említésre méltó James Cook kapitány neve is, mert azon ritka szerencsés személyek közé tartozik, aki ugyanabban az évben két tranzitot figyelhetett meg, és ezekről pontos jegyzeteket készített: Vénusz átvonulás 1769. június 3-án, illetve Merkúr átvonulás november 9-én.
Az idei átvonulás 6 óra 40 percet tart, és a Föld több pontjáról megfigyelhető. Nálunk csak a tranzit utolsó fázisa lesz látható, de legyünk optimisták, hiszen így a felkelő Napot (5:30 körül) és benne a „fekete Vénuszt” pár pillanatig talán szabad szemmel, szűrő nélkül is megfigyelhetjük vagy lencsevégre kaphatjuk.
(FIGYELEM! A Napra nem szabad közvetlenül rátekinteni, még kevésbé távcsővel. Napunk erős sugárzása komolyan veszélyeztetné szemünk épségét, és akár vakságot is okozhat. Ne kockáztassunk! Ha meg akarjuk nézni a jelenséget, akkor minimum 12-14-es hegesztőüveg vagy speciális napfogyatkozás-néző szemüveg segítségével tegyük szabad szemmel!). A kis kerek „pötty” 7:37-kor eléri a napkorong szélét, majd 7:55-kor teljesen kilép belőle. Felhőtlen eget kívánok (minden értelemben) 2012. június 6 reggelére (is)!"  Koszta Zoltán

2012. június 1., péntek

Áradó Feketeügy

A hét eleji esőzések megtették a magukét, néhány helyen a patakok, folyók kiléptek medrükből. Nekem Bikfalvára kellett volna mennem, de Uzon végében visszafordítottak a rendőrök. Az utat víz borította. Végül Prázsmár irányából értem Bikfalvára, az ottani látvány szép és egyben borzongató volt. Félelmetes tud lenni, amikor a víz az úr!
 Farkasvágónál a víz a híd alját nyaldosta


 Ár, előtértben kakukkfűvel


 Uzon Bikfalva felől
Ahol a víz az úr
Köszönet a fotókért Majos Andinak.