2011. augusztus 31., szerda

Irén, a kilencedik...

...hurrikán volt idén. No, de nézzük miért beszél mindenki ezekben a napokban, az anyukám :) nevét viselő hármas erősségű trópusi ciklonról? Első sorban, mert az augusztus 20-án "született" Irene úgy tűnt, hogy komoly károkat fog okozni, az egyébként már sokat látott amerikai partoknál (és nem csak). Aztán azért, mert Irén minden "kondiciónak" eleget tett, hogy nevet és rangot kapjon. Mert nem minden kis viharocska, óceán fölötti felhőtorlódás, széllökés kaphat nevet. Csak a legjobbak! A trópusi ciklonokban már 120 km/h sebességgel kell a szél mozogjon, mert ez alatt "csak" trópusi vihar lehet. Az erősségi fokozat pedig 1-6 között van (a nagyobb szám jelöli az erősebbet). Ám a névadás még izgalmasabb. Bár már 1953 óta kapnak nevet, 1979-ig nem voltak férfi hurrikánok. Nők annál inkább. Talán a természetből fakadóan? Egyébként Irént már rég óta (pontosan 6 éve) ismerték, mert a Meteorológiai Vilászervezet ennyi évre előre megadja azt a 21 nevet, amely a ciklonokat illeti meg. Ha több lesz? Semmi gond, jöhetnek a görög betük: Alfa, Béta stb.
Részletek Ireneről ITT
Műhold-kép a hurrikánról 

További képek Ireneről: 



2011. augusztus 29., hétfő

Kőzúgó

Remélem a blog követői közül mindenki tudja, hogy mit takar a név és azt is, hogy hol találhatja meg? Ha esetleg mégis akad 1-2 nagyon fiatal személy akkor nekik elmondom, hogy a Kőzúgó egy kisebb vízesés a Kicsilok patakán. Hogy az hol van? Hát Gyergyócsomafalvától  Szászfalun keresztül a Lok fele. 
Az elmúlt napokban a vakáció utolsó napjaiban kapaszkodva jutottam el az Ozon Turist Panzióba, amely a szülőfalumhoz közeli Erdőszád részen található. A foci, lubickolás, sószívás, szauna, pisztrángozás mellett egy könnyebb átmozgató :))) túra során jutottam a Kőzúgóhoz. Volt ott kékhátú gomba is, amit - már gyerekkorom óta tudom - a derék csomafalviak nem szednek le :) Mi leszedtük, megettük.
Képek az Ózon Panzióról:
  


 Képek a Kőzúgóról:





2011. augusztus 25., csütörtök

Jelek, jelek!

Egy területen az állatok többségét elég nehéz megpillantani és még nehezebb elejteni, lefotózni. Legtöbbször csak bizonyos jelekből (ürülék, nyom, szőrcsomó, toll stb.) következtethetünk jelenlétükre. Néha egy szerencsétlen esemény, baleset is elpusztíthatja az élőlényeket. Ime néhány jel, ami utal az állatokra:

 Ennek a lábatlan gyíknak a teteme a legbiztosabb bizonyítékok közé tartozik. Utolsó erejével még megpróbálta a farka letörésével kivédeni a támadást. Sikertelenül.

 Ezt a hangyabolyt mackó túrta szét.


 Szarvas- és vaddisznóürülék minden mennyiségben.

 A fekete harkály munkája.

A csontok és koponyák bár ritkábban kerülnek kézre, biztosan utalnak az állatok jelenlétére. Ebben a koponyában valamikor szarvasagy működött.

Egy  jóllakott bagoly nyomai. A bagolyköpetben az emészthetetlen anyagok, szőr, csontok találhatók.

Pocsolyába léptem...(ez bizony nem a Yeti lábnyoma, hanem Medve uramé)

Peches foltos szalamandra (valószínű egy szekérkerék nyomta agyon)

 Ha van egy kis szerencsénk, akkor a legbiztosabb jelet is megtalálhatjuk: az élő imádkozó sáskát...

...és a legelésző szarvasokat

2011. augusztus 23., kedd

Buffogó

A Csomád-Büdös hegycsoport egyik kevésbé ismert és látogatott, de annál értékesebb kincse a Buffogó láp. Nagyságában nem vetekedhet a Mohossal, de szépségében és botanikai értékeiben igen. A tőzeges, borvízes ingóláp nevét találóan, a feltörő gáz bugyogó, morgó hangjától kapta. Megközelítése legegyszerűbb Bálványosról, de a Büdös barlang felől is elérhető (ez az út hosszabb és nehezebb).

 A Buffogó láp ismertető táblája

 A láp "névadói"

 Bálványos felől könnyen megközelíthető (az autóútról kell kitérni)

 A víznek erre fele sok színe lehet

 Természetes jacuzzi

 Tőzegmoha és rovarevő kereklevelű harmatfű

 Igazi botanikai ínyencség a jégkorszakból nálunk maradt, Szibériai hamuvirág

 Reszkessetek legyek! Éhesek a Droserák. A vékony levelű növényke a tőzegáfonya.

 Kereklevelű körtike levelei

 A fehér acsalapu levelei esőernyőnek sem utolsók

 Lábáztató a Buffogóban

 Hervadozó keskenylevelű gyapjúsás

Mámorka (előbb bódít, aztán hajt :)

A 2 méter magasra is megnövő Szibériai hamuvirág ritka, szép és drága (Magyarországon természeti értéke 100 000 forint)

2011. augusztus 17., szerda

Lánynevű virágok

A magyar nyelvben nagyon sok olyan növénynév/virágnév van, amely egyben lánynév is. Csokorba szedtem egy párat. A teljes fajnevek, névnek sem utolsók
- Hogy hívnak? - Mezei Iringó. És téged? - Havasi Gyopár. Együtt vagytok? - Igen és később jön Réti Imola is Nehézszagú Borókával. És te hová rohansz? - Én Futó Rózsa vagyok, Százszorszép Boglárka teszvére. - És Mocsári Irisz merre van? - Ő nincs itt, mert nincs kép róla. - Neked nagyon szép a hajad. - Biztosan azért hívnak Fürtös Gyöngyikének. - És te folyton veszekedsz, azért vagy Vad Rózsa. - Engem ismersz, én is rózsa vagyok: Szellő Rózsa :).
Ime a fenti történet szereplői:

 IRINGÓ

 IMOLA

 RÓZSA

 BORÓKA

 RÓZSA (Szellő)

 GYÖNGYIKE

 IBOLYA

 IRISZ

 SZINTÉN RÓZSA...A VAD

GYOPÁR