2010. február 28., vasárnap

Kiruccanás

2010. március 1.


A nappalok egyre hosszabbak és melegebbek lesznek. Nehéz a házban maradni. Szabadnapokon, vagy munka után érdemes kiruccani egyet valahová. Néhány ötlet a szentgyörgyieknek, hogy merre vegyék az irányt, ha tombol bennük a tavaszias jókedv és energia. A hó elmente után még mindenfele sok a szemét, de most inkább a tavaszias illatra, az ébredező természetre figyeljünk.


A Pacé tetejéről csodálatos a kilátás a környező hegyekre és még a Büdöskútból is ihatunk túránk végén (az elején is, ha jól esik :) A víz természetesen nem pótolhatja a komlóleves egyéb előnyeit, de a szomjat oltja. 


Az Olt parti séta igazán kellemes lehet, és még "vízesésben" is gyönyörködhetünk


Előpatak fele nagyon sok kirándulásra alkalmas hely van, az erdőben pedig az avar alól már nyújtogatják leveleiket és szirmaikat a tavasz első virágai


A Bíróné pusztája szintén közel van a városhoz és jól jelzett út vezet odáig. Ráadásul egy kis húzoszkodással maradék energiánkat is le tudjuk vezetni.


A Bíróné pusztájától már csak egy "lépés" a Csaba forrás és a kiszáradt Honvéd kút, de Sugásfürdőre is fel lehet sétálni a régi úton, az oszlopok alatt (biciklivel is kellemes kikapcsolódás)


Ha többet akarsz megtudni Sepsiszentgyörgy és környékének túraútjairól kattints IDE! A növényeket, például a képen látható kakasmandikót, ne szedd le! És ha jól laktál vidd haza a szemetedet az erdőből és erre figyelmeztess tapintatosan :) másokat is!


Kellemes túrázást! 

2010. február 22., hétfő

Mintha tavaszodna...

2010. február 22., hétfő

A napokban több olyan jelt is tapasztaltam, amelyből arra következtetek, hogy már nem lehet túl messze az általam oly nagyon áhított tavasz. Ezek a biztos jelek a következők:


Egyre több hóvirág jelenik meg az udvaron (ez a fotó nem itt készült).


A fenyőrigó egyre ritkábban látogatja az almákat (a télen egész nap mellettük gubbasztott, csipegette, őrizte).


A cinegék éneke, hangja megváltozott. Úgy tűnik inkább párt keresnek, a kaja már nem érdekli annyira őket.


A tulipánok is elődugták leveleiket.


Tömegesen jelennek meg a bodobácsok, akiknek neve is jelzi, hogy közeledik a tavasz (Verőköltő bodobács vagy poloska - "verőköltő", ő költi a tavasz hírét).


Az ablakunkon több hétig vidáman integető hóemberből csak a piros vödör és a murok maradt.

Nekem úgy tűnik, mintha tavaszodna...:)


2010. február 18., csütörtök

Nemere fújt a Nemerén

2010. február 18., csütörtök
Egyik magyarországi ismerősünk látogatása és ötlete kapcsán indultunk el az Asztagkő felkeresésére.


Az Asztagkő emberi arcra emlékeztet

Négyen voltunk, mind férfiak. Igazi télies idő volt, hideggel, nagy hóval és a Nemere szél egész napos aktív részvételével. A szél kapta nevét a hegyről és nem fordítva! :) Autóval Lemhényig mentünk és egy picit (amíg az út engedte) még azon is túl, majd onnan gyalog. Mivel hárman voltunk már az Asztagkőnél, ezért nem a jelzett úton haladtunk, hanem ahol lehetett próbáltunk rövidíteni. A hóviszonyok és az idő miatt azonban ez több helyen sikertelen vállalkozás volt.


Fújt a Nemere, kergette a havat

Aztán mint a mesékben: szerencsésen megérkeztünk, lefotóztuk sok oldalról az Asztagkövet, majd megfordultunk és késő délutánra elértük az autót. Nagyon jól esett a "szilvatea", ami a fáradtságra rátéve egy lapáttal egész hazáig ringatott.


Délután hófelhők gyűlekeztek 

Néhány tudnivaló a hegységről: A  Nemere név hun, vagy magyar eredetű, a Nimród népies változata. Nimród pedig a Csodaszarvas regéjében Hunor és Magor apja volt. A Nemere hegységről bővebben ITT olvashatsz. 
A hegység legmagasabb pontjai a Nagy Nemere (1648 méter) és a Nagy Sándor csúcs (1639 méter).
A hegység műholdas térképét ITT tanulmányozhatod.



A hegység egyik természetvédelmi területe, a Lassúág mocsaras medencéje, a Trientalis europaea (Harmatos hegyékessége) és más botanikai érdekességek előfordulási helye (középen az egykori Csángótelep iskolája, ma a Nemere Természetjáró Kör táborhelye, a Bao-Bao táborok helyszíne)


Kellemes túrázást, jó napot!



2010. február 15., hétfő

Túra a Nagykőhavasra

2010. február 16., kedd

Brassóhoz közel található a Nagykőhavas (Nagy-kő) és egyik fő látványossága a Hétlétrás vízesés. Autóval, autóbusszal, esetleg gyalog is megközelíthető Brassóból. Alsótömös (Timişu de Jos) helyiséget kell elérni, ott a Malomdomb (Dâmbul Morii) csárdánál kell feltérni. Több út is vezet a csúcsra, jól jelzettek (bővebben ITT). A Létrás- és Medve-szakadék patakjai a Sipoly patakban egyesülnek. Előbbi "munkája" a 160 méter hosszú "Hétlétrás-vízesés", amely több kisebb-nagyobb vízesésből áll.

A Hétlétrás-szakadék bejárata

A hasadék 1929 óta járható, akkor létrákat szereltek a vízesések fölé. Azóta azok többször megrongálódtak, a jelenlegi fém szerkezetűek is óvatosságra intenek. Télen a fagyott létrák nagyon veszélyesek, csak tapasztalt túrázók induljanak el rajtuk.

.
Az egyik vízesés

Innen kb. 2 órai útra van a négyfalusi EKE-sek által épített menedékház, ahol étkezni és aludni is lehet. A Nagykőhavas csúcsáig még további egy órát kell kapaszkodni. Visszafele utunk több irányba is vezethet: mehetünk tovább a Tamina vízesés fele, vagy vissza a Medve-szakadék irányába, esetleg a legkönnyebb "családi útnak" is nevezett ösvényen.


Hó párkányok a csúcs (1844 méter) közelében

Kellemes túrázást, jó napot!

2010. február 14., vasárnap

Irány az Egyeskő!

2010. február 14., vasárnap

Vonattal a Csíkszentdomokosi állomásig kell (és lehet) menni, innen Balánbányáig autóbusszal, vagy gyalog (ez utóbbi kissé több időt vesz igénybe). A központból jobbra kell feltérni a Kovács pataka mellett, szép időben már látszik a hegy. Alig 200 méter után balra be kell menni az erdőbe (a jelzés jól követhető). Itt egy tájékoztató tábla is van kihelyezve, rajta a területre vonatkozó szabályok, védett növények és állatok.

Isten hozott a Békási szoros - Nagyhagymás Nemzeti Parkba

2 órás gyalogút végén (ez persze csökkenhet, vagy növekedhet az évszak, a túrázók erőnlétének függvényében) előttünk az Egyeskő és mellette a menedékház (bővebben ITT!).

Az Egyeskő



Innen túrázni lehet az Öcsém tetőre, a Nagyhagymásra, de távolabb is, egészen a Gyilkos tóig. A területről még több fotót ITT láthatsz .


A Nagyhagymás az Egyeskő irányából nézve

A menedékház elég rossz állapotban van, de használható.

Kellemes túrázást, jó napot!