2011. július 20., szerda

Mendel és a borsók

Láttátok ma a google fejlécet? Ilyen:


Hogy miért ilyen? Mert július 22-én 1822-ben (189 éve) született Gregor Mendel, Ágoston-rendi szerzetes, akit a genetika "atyjának" is szoktak nevezni. A borsók a kedvenc kisérleti növényei közé tartoztak. A fenti vázlat is az ő munkáját mutatja, ahol két különböző borsót (egy sárgát és egy zöldet) keresztezett. Aztán megfigyelte, hogy ebből a keresztezésből csupa zöld színű borsók jöttek létre (első nemzedék). Mivel ideje sok volt és valószínű, hogy kedve is, ezért a keletkezett borsókat is keresztezte és láss csodát: ismét megjelentek (a második nemzedékben) a sárga borsók (kicsi y). Ez az úgynevezett lappangó (recesszív) tulajdonságnak tudható. Aztán keresztezett 2 tulajdonságban különböző egyedeket is :)))...Izgalmas!
Persze mi nem annyira a borsók miatt gondolunk rá szeretettel, hanem azért mert megnyitotta az útat az örökléstan, genetika tudományának rejtelmeibe és egyben a humángenetika előtt is. Vércsoportok, szemszín-, hajszín- és sok egyéb tulajdonság öröklődésének felfedezése indult mendel "borsóitól".


2011. július 18., hétfő

Tanösvények Háromszéken

A hétvégén újraavattuk a besenyői tanösvényt. Az elmúlt 7-8 év alatt elég sokat változott, a fenyves részt majdnem teljesen kitermelték, a táblák és jelzések eltűntek, úgy, hogy igen hasznos volt Gödri Jutka és Rabocskai László lelkesedése, hogy a másik 3 tanösvény mellett ezt is "ráncba szedjék". Egy ismertető füzetecskét is kiadtak, a tábornál lehet - remélem - beszerezni. A másik 3 tanösvény a megyében: a Sepsiszentgyörgy melletti Debren-tanösvény, a Zalánpatakon található Zergeboglár és a bükszádi Sólyomkő tanösvény.

 A tanösvény a tábor területéről indul...

 ...itt van elhelyezve a tájékoztató tábla...

...majd az árnyas erdőn vezet keresztül a sárga "T" betű...

 
...félúton a Zöld Úttal keresztezi egymást...

 ...már az út elején szép kilátás nyílik a tóra és a környékre...

 ...ha a Nap süt, akkor helyenként jól jön a szalmakalap...

 ...a Kilátótól szép időben messzire lehet ellátni és gyönyörködni...
...a végén pedig jól jön egy csobbanás a Besenyői tóban.

Ugyanakkor mivel igen közel van a Tusványosi Szabadegyetem nyitánya egy kis túraajánlót is csatolok IDE.

2011. július 13., szerda

Ha majd egyszer sok pénzem lesz...

Többen jelezték, hogy nem látják az állatokat. Újratöltöttem, remélem most jó!
...akkor írok egy cikket valamelyik újságban a növényekről és állatokról, amelyek a pénzeket díszitik :) Egyébként egyre közelebb van az a pillanat, hiszen szerencsémre elég sok ember járja a világot és velem ellentétben nem gyűjtik az élőlényeket ábrázoló pénzeket (lehet logikusabb is lenne 100 eurósokat gyűjteni, de nem biztos, hogy abból ilyen szépen gazdagodna a gyűjteményem). Legutóbb Hunor ajándékozott meg egy nagy adag érmével és 3 bankjeggyel, ezekből mutatok be párat. Köszönöm Hunor!


Fekete lóantilopok a 10 kwanzas angolai bankjegyen (a kizárólag Angolában élő alfaja, az óriás fekete lóantilop - Hippotragus niger variani - kritikusan veszélyeztetett)


A kanadai dollár "állatai"


A horvátok pénze, a kuna igazi "csemege" (maszlina, szőlő, fülemüle, tonhal, barnamedve stb. dísziti)

Jelenleg a gyűjteményemben több értéknek is megtalálható a horvát és a latin megfelelője, hiszen mindkét pénzem forgalomban van.


Dél-Afrika Köztársaság pénzét, a randot már többször megcsodáltam, a 10 centest és 1 randost most már bármikor kézbe is vehetem

Közben találtam egy oldalt, ahol a világ fémpénzeit mutatják be. Van még amit gyűjtögessek :))). ITT megnézhetitek.

2011. július 7., csütörtök

Cimborák Setétpatakon

A Cimbora tábort idén Setétpatakon szervezték. A tegnapi program egyik "pontja" én voltam, illetve egy túra délelőtt, amire elkalauzoltam a résztvevőket. Mivel az idő elég hűvös volt és nem kedvezett az uzonkafürdői pancsikolásnak, ezért belevetettük magunkat a setétpataki élővilág felfedezésébe. Ismét bebizonyosodott, hogy a "Cimbora-korú" gyerekek jó partnerek az efféle tevékenységhez, lelkesen kutatták az élőlényeket, érdeklődőek, kedvesek voltak. Ime néhány érdekesség a tegnapi túráról:

 Nagy gyöngyházlepke

 Álkérész

 Avarszöcske (?)

 Gyíkhagyma

 Pókhálós lepke hernyók csalánon.

 Pókhálós lepke

 Moldvai sisakvirág

 A Nagy Murgó

Hatod 

2011. július 4., hétfő

Micsoda kövek!

Ha valakinek nem mond semmit az a név, hogy Küsmöd patak, akkor ne érezze magát rosszul, ám javasolom, hogy mától jegyezze meg ezt a nevet. Hogy miért? Mert a patakban az alábbi, "brâncuşi"-i természet alkotta faragványok találhatók. Ezerszámra!!! Egy részüket a helyi múzeum udvarán fotóztam, ám sokat a patakban tett látogatásunkkor. A kicsikék nem olyan látványosak, a szebbeket azonban alig lehet megmozdítani...Én elneveztem őket, de természetesen mindenki maga adhat nevet:

Tölgymakk

Trianon emlékére...

 
Lepke

 A nagykalapos

 Papucs

 Az udvaron több száz kőalakzat található

 Berbécs

Az alábbiakat a patakban fotóztam. Ott is maradtak...

 Izé

 Csiga

Teknős 

 Delfin

 Nekem van egy tippem...

 "Kalap" a kezemben 

 Ölelés

Kőszobrok a patakparton

2011. július 2., szombat

Gyergyócsomafalva

Régi adósságom törlesztem ezzel a bejegyzéssel. Bemutatom szülőfalumat, Gyergyócsomafalvát (www.csomafalva.ro). A Délhegy (1695 méter) lábánál fekvő település nevét valószínű első "lakójáról" Csoma Ferencről kapta. Ezen a néven 1609 óta szerepel. Az ország leghidegebb részén fekszik, a fagypont alatti napok száma 120! Itt folyik a Maros, amelybe a falu területén több patak is ömlik. A falu központjában áll a Szent Péter és Pál templom, előtte a téren Kossuth Lajos egész alakos szobra. A faluban nagyon sok a borvíz. A II. Világháborúban 88 halottja volt a községnek (ebből kettő az én apai nagyapám testvérei). Itt születtek Borsos Miklós és Köllő Miklós szobrászok.

 A Maros

 Kossuth Lajos (azt üzente...)

 Búcsúsok

 A Szent Péter és Pál templom

 Délhegy (a Hargita és Görgényi havasok között)

Tűzijáték :) a falunapok végén 

Isten hozott!